Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Οτιδήποτε αφορά το πρόγραμμα Μελωδός.
nkontis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 14:16

Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nkontis »

Χαιρετίζω όλα τα αξιότιμα μέλη του φόρουμ και ιδιαιτέρως τον κ. Παπαδόπουλο.

Θα ήθελα να περιγράψω εδώ ένα πρόβλημα που συναντώ για να μου πείτε εάν το έχει συναντήσει και κάποιος άλλος και εάν υπάρχει λύση τί θα έπρεπε να κάνω.

Πολλές φορές (όχι πάντα) όταν συνδέω μερικά έγγραφα ενός βιβλίου για να συνεχίζεται η αρίθμηση των σελίδων από το ένα στο άλλο, η αρίθμηση των σελίδων δεν γίνεται σωστά πάντα. Συνήθως αφού έχουν συνδεθεί μερικά έγγραφα στην αρχή (π.χ. 3-4 έγγραφα) με σωστή συνέχεια της αρίθμησης και ακολουθεί ένα άλλο έγγραφο, το οποίο, όταν το συνδέω με το προηγούμενο χάνει μία σελίδα. Ξεκινάει δηλ. είτε από την προηγούμενη από αυτή που θα έπρεπε να αρχίσει είτε από την επόμενη. Αν για παράδειγμα έπρεπε να ξεκινήσει από την σελίδα 117 ως πρώτο αριθμό, αυτό ξεκινάει από την 118. Χάνεται έτσι η 117. (Αυτό είναι πραγματικό παράδειγμα που μου έτυχε σήμερα και γι᾽ αυτό το αναφέρω. Στο παρελθόν έχει τύχει και σε άλλα έγγραφα). Τα επόμενα έγγραφα μετά από το προβληματικό ξεκινάνε κανονικά την αρίθμηση από την σελίδα που σταμάτησε το προβληματικό έγγραφο.

Υπάρχει λύση για το θέμα αυτό; Μήπως κάποια λάθος ενέργεια μου προξενεί το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ.
Νεκτάριος Κόντης
nbouris
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 01 Δεκ 2012, 23:07

Re: Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nbouris »

Μου έχει τύχει και μένα και δίνω ένα παράδειγμα.
Έστω τα έγγραφα Α και Β ότι είναι συνδεδεμένα με πρώτο το Α και δεύτερο το Β ενώ είναι ανοιχτά ταυτόχρονα και το Α και το Β.
Αν αλλάξει η σελιδοποίηση στο Α τότε οι σελίδες στο Β δεν αλλάζουν αυτόματα. Θα πρέπει να κλείσει και το Α και το Β και ύστερα να ανοίξει το Β όπου θα ξαναδιαβάσει τις σελίδες από το Α.
Υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει αυτό οπότε πρέπει να αποσυνδεθούν τα δύο έγγραφα, να γίνει σώσιμο και των δύο και στη συνέχεια κλείσιμο. Ύστερα άνοιγμα και επανασύνδεση του Β με το Α.
Σε μένα λειτούργησαν αυτές οι λύσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
nkontis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 14:16

Re: Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nkontis »

Συγγνώμη, δεν έγραψα τέτοιες λεπτομέρειες για να μην μακρηγορώ (περισσότερο!!!)

Εννοείται πως έκανα κάθε πιθανό συνδυασμό πριν γράψω εδώ γιατί αντιμετωπίζω καιρό αυτό το πρόβλημα. Και με ανοικτά τα έγγραφα, και με κλειστό το πρώτο και αποσύνδεση και ξανά πάλι σύνδεση των εγγράφων, και αποθήκευση και κλείσιμο των εγγράφων μετά από αποσύνδεση κτλ, κτλ. Ακόμα και την δημιουργία ενός νέου αρχείου και σύνδεσή του με το πρώτο δοκίμασα και μου έβγαλε το ίδιο.

Μία λύση που βρήκα μία φορά (μόνο μία όμως) ήταν να εισάγω στο τέλος του Α αρχείου Εισαγωγή -> Αλλαγή σελίδας. Τότε το Β έγγραφο (που ήταν ανοικτό) άλλαξε αυτόματα τις σελίδες (πήγε έναν αριθμό πίσω) και η αρίθμηση έγινε σωστή.
(Ίσως αυτό το τελευταίο να φανερώνει πως το πρόβλημα βρίσκεται κάπου στο τέλος του Α εγγράφου και όχι στην σύνδεση του Β εγγράφου).
Άβαταρ μέλους
Σάββας Παπαδόπουλος
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 22:42
Επικοινωνία:

Re: Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σάββας Παπαδόπουλος »

nkontis έγραψε:Συγγνώμη, δεν έγραψα τέτοιες λεπτομέρειες για να μην μακρηγορώ (περισσότερο!!!)

Εννοείται πως έκανα κάθε πιθανό συνδυασμό πριν γράψω εδώ γιατί αντιμετωπίζω καιρό αυτό το πρόβλημα. Και με ανοικτά τα έγγραφα, και με κλειστό το πρώτο και αποσύνδεση και ξανά πάλι σύνδεση των εγγράφων, και αποθήκευση και κλείσιμο των εγγράφων μετά από αποσύνδεση κτλ, κτλ. Ακόμα και την δημιουργία ενός νέου αρχείου και σύνδεσή του με το πρώτο δοκίμασα και μου έβγαλε το ίδιο.

Μία λύση που βρήκα μία φορά (μόνο μία όμως) ήταν να εισάγω στο τέλος του Α αρχείου Εισαγωγή -> Αλλαγή σελίδας. Τότε το Β έγγραφο (που ήταν ανοικτό) άλλαξε αυτόματα τις σελίδες (πήγε έναν αριθμό πίσω) και η αρίθμηση έγινε σωστή.
(Ίσως αυτό το τελευταίο να φανερώνει πως το πρόβλημα βρίσκεται κάπου στο τέλος του Α εγγράφου και όχι στην σύνδεση του Β εγγράφου).
Προφανώς κάποιο λάθος γίνεται στο πρώτο έγγραφο και δεν αριθμεί σωστά τις σελίδες του.
Αν μπορούσα να έχω το πρώτο έγγραφο που δημιουργεί το πρόβλημα θα ήταν πιο εύκολο να το ψάξω.
nkontis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 14:16

Re: Αρίθμηση σελίδων συνδεδεμένων εγγράφων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nkontis »

Σβήνοντας το τελευταίο Enter του πρώτου εγγράφου η αρίθμηση έφτιαξε.
Βάζοντας πάλι ένα Enter η αρίθμηση έμεινε σωστή.
Προφανώς κάπου εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.
Εάν μου ξανατύχει θα στείλω το αρχείο γιατί τώρα δεν θα φανεί τίποτα, αφού…ο ασθενής θεραπεύτηκε!!!
Απάντηση