Μελωδός σε Mac

Οτιδήποτε αφορά το πρόγραμμα Μελωδός.
nkontis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 14:16

Μελωδός σε Mac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nkontis »

Χαίρετε, κ. Παπαδόπουλε.

Είδα πως αναρτήσατε μία ειδοποίηση πως ο Μελωδός δεν τρέχει στους νέους Mac με επεξεργαστή M1-M2.
Εγώ από την στιγμή που αγόρασα τον Μελωδό τον χρησιμοποιώ σε υπολογιστή Mac μέσω προγράμματος προσομοίωσης που τρέχει Windows.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αφού ο Μελωδός ποτέ δεν έτρεχε σε υπολογιστή Mac, αλλά μέσω προσομοιωτών που τρέχουν Windows, γιατί δεν τρέχει στους νέους Mac;
Ο Μελωδός τα Windows του προσομοιωτή δεν βλέπει; Σε αυτό το περιβάλλον δεν λειτουργεί;
Δοκιμάστηκε σε προσομοιωτή και δεν δούλεψε;
Πού εντοπίζεται το πρόβλημα; Στον επεξεργαστή, στους προσομοιωτές ή στον Μελωδό;

Ρωτάω γιατί, όταν κάποια στιγμή ο υπολογιστής μου χρειαστεί αλλαγή (αυτόν που έχω, τον έχω 7 χρόνια), δεν πρόκειται να αγοράσω PC. Όλοι οι υπολογιστές μου ήταν (και θα είναι) Mac και φυσικά θα έχουν τους νέους επεξεργαστές αφού αυτούς χρησιμοποιεί τώρα η εταιρεία.
Από την άλλη η καθημερινή πολύωρη δουλειά τόσων χρόνων στον Μελωδό είναι κρίμα να χαθεί.

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Κόντης
Άβαταρ μέλους
Σάββας Παπαδόπουλος
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 22:42
Επικοινωνία:

Re: Μελωδός σε Mac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σάββας Παπαδόπουλος »

Χαίρετε κ. Κόντη.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο driver του κλειδιού.
Αυτόν δεν μπορούν να τον προσομοιώσουν τα windows διότι "μιλάει" απευθείας με την μηχανή και όχι με τα windows.
Η μηχανή του A1 είναι τύπου ARM και είναι εντελώς διαφορετική της των Intel.
Υπάρχει βέβαια ενδεχόμενο η εταιρεία που κάνει τα κλειδιά να βγάλει drivers και για αυτό το είδος επεξεργαστών μια που ετοιμάζονται και τα Windows να κυκλοφορήσουν έκδοση για τέτοιο είδος επεξεργαστών.
Οπότε στο απώτερο μέλλον μάλλον διακρίνεται κάποια λύση.
Nicolae
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Ιαν 2013, 16:23

Re: Μελωδός σε Mac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nicolae »

I have emulatated after on MAC with M2, with free virtual machine https://mac.getutm.app/, an old computer PC that runs windows xp then 7 non arm.

Paralel desktops is not so good.
So, idea is to emulate an windows xp/7/8/10/11 x86 or x64 but non arm, non arm64.
Απάντηση