προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Οτιδήποτε αφορά το πρόγραμμα Μελωδός.
melodios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 18:10

προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από melodios »

προχθες έφτιαχνα μια εργασία με τον melodos σε windows 8.1 σε κάποια στιγμή που πάτησα save μου έβγαζε παράθυρο που μου έλεγε δεν μπορεί να γίνει αποθήκευση (κλείσιμο ή συνέχεια) τότε για να μην χάσω την εργασία πάτησα εκτύπωση αλλά και πάλι τα ίδια, σκέφτηκα να κάνω αντιγραφή και επικόληση σε ένα νέο κενό έγγραφο όπου μου έδωσε την δυνατότητα μετά να γίνει και save και print σε pdf και εφτιχώς που πρόλαβα και το έκανα εκτυπωση σε pdf γιατί όταν πήγα να ανοίξω αργότερα το υποτίθετε αποθηκευμένο αρχείο, ήτα κενό.. που να οφείλετε αυτό το πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Σάββας Παπαδόπουλος
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 22:42
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σάββας Παπαδόπουλος »

Κάποιες φορές παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα όταν έχει γίνει επικόλληση κειμένων από άλλο πρόγραμμα όπως πχ ιστοσελίδων ή από Word στον Μελωδό.
Αυτό οφείλεται στα αόρατα σημεία ελέγχου μορφοποίησης που περιέχουν αυτά τα κείμενα και τα οποία κάποιες φορές δεν τα αναγνωρίζει το Μελωδός.
Βέβαια για την αναβάθμιση έχει λυθεί το πρόβλημα, αλλά μέχρι να κυκλοφορήσει μπορείτε να κάνετε τις επόμενες ενέργειες:
Όποτε επικολλάτε κείμενα στον Μελωδό από εξωτερικά προγράμματα, ιστοσελίδες, κειμενογράφους κλπ
1) Μην τα επικολλάτε κατευθείαν στο Μελωδό αλλά ανοίξτε το Σημειωματάριο των Windows και επικολλήστε τα εκεί μέσα πρώτα.
2) Κατόπιν επιλέξτε μέσα στο Σημειωματάριο και κάντε τα κείμενα ξανά αντιγραφή
3) Και τελικά Επικόλληση στο Μελωδό.
Η παραπάνω διαδικασία, δηλαδή όταν τα κείμενα περνάνε μέσα από το Σημειωματάριο, απογυμνώνει τα κείμενα και τα απαλλάσσει από τα κρυφά σημεία μορφοποίησης που περιέχουν και αφήνει καθαρό το κείμενο, ότι δηλαδή φαίνεται, και έτσι δεν προκαλεί σφάλμα στο Μελωδό.
melodios
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 18:10

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από melodios »

Τέλεια, καλά κατάλαβα ότι μετά την επικόλληση άρχισε το πρόβλημα, σε ευχαριστώ Σάββα για την απάντηση σου, πιστευω να φανεί χρίσιμη και ε άλλους συναδέρφους!

Υ.Γ
Πάντως Σάββα θα ήταν πολύ χρίσημη και η ιδέα που έγραψα στο θέμα που άνοιξα (ιδέες για την αναβάθμιση) η Αυτόματη αποθηκευση ανά 5 ή 10 λεπτά θα έσωνε το πρόγραμμα μια εργασία όπως στην περίπτωση μου ή και ανάλογες περιπτώσεις που ξεχνάει ή αμελεί κάποιος να πατήσει το save..
Άβαταρ μέλους
Σάββας Παπαδόπουλος
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 22:42
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σάββας Παπαδόπουλος »

melodios έγραψε:θα ήταν πολύ χρίσημη και η ιδέα που έγραψα στο θέμα που άνοιξα (ιδέες για την αναβάθμιση) η Αυτόματη αποθηκευση ανά 5 ή 10 λεπτά θα έσωνε το πρόγραμμα μια εργασία όπως στην περίπτωση μου ή και ανάλογες περιπτώσεις που ξεχνάει ή αμελεί κάποιος να πατήσει το save..
Θα υπάρχει.
leo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 09:39

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από leo »

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα στην εκτύπωση! Ίσως δεν είναι το σωστό θέμα να γράψω γι' αυτό! Αν κρίνετε να γίνει ξεχωριστό θέμα ας μου το πείτε!

Πάντα είχα θέμα με τις ειδικές γραμματοσειρές στο μελωδό! Ενώ φαίνονταν οκ μέσα στο πρόγραμμα, μετά κατά την εκτύπωση ήταν σε διαφορετική θέση ως προς ύψος ψ. Δηλαδή μετατοπιζόντουσαν κάθετα. Έψαξα από εδώ, ρώτησα από εκεί τίποτα! Άλλα γραμματοσειρές, άλλαξα εικονικούς εκτυπωτές πάλι τα ίδια! Λέω θα κατασκευάσω μια δική μου η οποία θα είναι ακριβείας για τη γραμματοσειρά κειμένου που χρησιμοποιώ! Χαρά χαρά λοιπόν εχθές, την φτιάχνω, την επιλέγω στο πρόγραμμα όλα περίφημα! Πάω να εκτυπώσω και γίνεται της κακομοίρας, όπως θα διαπιστώσετε και στο συνημμένο! Ζουμάρετε καλά καλά κοντά!

Μέσα στο πρόγραμμα ... Εικόνα

Μετά την εκτύπωση ....Εικόνα

ΥΓ. Ήθελα να επισυνάψω pdf, αλλά δεν υποστηρίζεται! Οπότε ανεβάζω εικόνα!

ΥΓ2. Παρατήρησα ότι «πιξελιάζει» και η μουσική γραμματοσειρά!
leo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 09:39

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από leo »

Tον dopdf χρησιμοποιώ! Βάζω 1200 dpi και κάνω και ενσωμάτωση γραμματοσειρών! Το αποτέλεσμα που βλέπετε στο προηγούμενο μου μήνυμα, είναι απ' αυτές τις ρυθμίσεις!
nbouris
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 01 Δεκ 2012, 23:07

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nbouris »

Νομίζω φταίει το do pdf. Αν το φτιάξεις με το acrobat της adobe δε θα έχει πρόβλημα.
Τουλάχιστον σε μένα με το do pdf πέφτει η ποιότητα ενώ με το acrobat όχι. Υποθέτω ότι ο αλγόριθμος του do pdf δεν είναι τόσο εξελιγμένος. Για δοκίμασε και με το pdf Creator: http://www.pdfforge.org/pdfcreator
leo
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 09:39

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από leo »

Tα windows που εχω ειναι τα 7 (64bit).

Θα ξαναπροσπαθησω!
nbouris
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 01 Δεκ 2012, 23:07

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nbouris »

leo έγραψε:Tα windows που εχω ειναι τα 7 (64bit).

Θα ξαναπροσπαθησω!
Τα ίδια έχουμε.
TBoc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 21:07

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TBoc »

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Έχω ένα πρόβλημα κατά την εκτύπωση των αρχείων είτε κάνω εκτύπωση σε κανονικό εκτυπωτή είτε σε εικονικό (pdf). Μου εμφανίζει το μήνυμα αυτό:
" Σημειώθηκε σφάλμα κατά τη διάρκεια εκτύπωσης. Ελέγξτε αν ο εκτυπωτής είναι συνδεδεμένος και ανοιχτός. Η τιμή '*' (σύμβολο άπειρου) δεν είναι έγκυρη για το 'emSize'. Το 'emSize' πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 0 και μικρότερο ή ίσο του System.Single.MaxValue. Όνομα παραμέτρου: EmSize."
Γνωρίζετε πως μπορώ αν το αντιμετωπίσω;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σάββας Παπαδόπουλος
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 22:42
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σάββας Παπαδόπουλος »

Καλή και ευλογημένη χρονιά!
Είναι γνωστό σφάλμα του Μελωδού.
Για να μη παρουσιαστεί, στην φόρμα εκτύπωσης και στο κάτω μέρος που λέει "Υδατογράφημα", στο πεδίο εισαγωγής κειμένου πρέπει να γραφτεί τουλάχιστον 1 γράμμα.
TBoc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 21:07

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TBoc »

Σας ευχαριστώ πολύ!
TBoc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 21:07

Re: προβλημα στην Αποθηκευση και στην εκτύπωση..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TBoc »

Χαίρετε!
Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με το πρόβλημα που είχα κατά την εκτύπωση σε pdf.
Όταν επιχειρώ να κάνω εξαγωγή σελίδων ως εικόνες, μου εμφανίζεται μήνυμα σφάλματος.
Συγκεκριμένα:
Παρουσιάστηκε μια εξαίρεση που δεν αντιμετωπίστηκε σε ένα στοιχείο της εφαρμογής σας. Κάντε κλικ στο κουμπί "Συνέχεια" και θα γίνει παράβλεψη του σφάλματος και προσπάθεια συνέχισης της εφαρμογής.
Η παράμετρος δεν είναι έγκυρη.

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;
Απάντηση